MOJE ORCHIDEJE

 

"Substrát"

 

Borová kůra

Já jsem si vlastně ještě v normálním obchodě substrát pro orchideje nekoupila, takže ani nevím, zda je ideální, nebo nikoliv. Moji první borovou kůru (Orchidejový kůrový substrát) jsem si koupila na výstavě a pak u Lukscheiterů na www.lukscheiter.cz. Jelikož každoročně před zimou doplňuji borovou kůru pod Rhododendrony, tak mi současně odpadla starost s jejím dalším nákupem i pro orchideje. Tuto kůru nadrtím a dám do hrnce s vodou, přivedu do varu, abych odstranila případné škůdce. Vodu sliji a pak kůru nechám proschnout, aby nezačala zahnívat. Takto připravenou kůru dám do plátěného pytlíku, abych ji měla v případě potřeby po ruce. Výhodou borové kůry je vzdušnost, ale také dlouhá životnost a v neposlední řadě, zadržuje jen využitelné množství vody s nezbytně nutnou vlhkostí. Kdo tuto možnost nemá, stačí si udělat procházku do lesa ...

 

Kokosové chipsy

Jsou velice vhodné jako součást substrátu. Příznivě ovlivňují prokořenění rostlin. Jsou lehounké a provzdušňují substrát, rovněž zadržují nezbytně nutnou vodu a vláhu pro kořenový systém. Do substrátu se přidává v poměru k jiným složkám. Je to 100%  přírodní materiál. Tyto kokosové chipsy lze zakoupit kdekoliv v terarijních potřebách.

 

Dřevěné uhlí

Já používám uhlí určené ke grilování. Toto uhlí se rozdrtí na malinké kousky a přidává se v malém poměru do substrátu, aby se předešlo případným chorobám. V substrátu působí jako desinfekční prostředek.

 

Polystyrén, molitan

Do substrátu se někdy také přidává malé množství nadrceného polystyrénu, který slouží k drenáži a lepšímu odtoku přebytečné vody. Někdo přidává i molitanové kousky, který zase zadržuje více vody a je proto vhodnější pro vlhkomilnější druhy orchidejí.

 

Hrabanka

Další složkou bývá "hrabanka". Je to listí, nebo také jehličí v různém stupni rozkladu. Pokud v lese odhrnete vrchní vrstvu spadaného listí, či jehličí, tak narazíte na tzv. hrabanku, ale můžete ji najít i pod mechem. (jsou ale chráněny zákonem a nesmí se odnášet z lesů) Tato hrabanka má lepší propustnost vody, než rašelina a lépe v nich zakoření mladé rostlinky ...

 

Rašeliník (Sphagnum)

Rašeliník (mech) má jedinečné vlastnosti při udržování vlhkosti, ze všech mechů udrží nejvíc vlhkosti. Rovněž podporuje zakořenění rostlin. Pokud je v bytě hodně teplo a relativně sucho, brzy odejdou. Rašeliník si můžeme doma velmi dobře i namnožit. Stačí ho malé množství  nastříhat na kousky, rozsypat ho na vlhkou rašelinu, přiklopit průhledným víkem (plastem) a  udělat v něm malé větrací dírky (tzv. malé pařeniště). Uchytí se velice dobře a za pár měsíců ho je více než dostatek.

 

Dlouhovláknitý a vláknitý  rašeliník

Druhou formou rašeliníku používanou při pěstování, je tzv. dlouhovláknitý a vláknitý  rašeliník. Jednoduše to je mech, který je usušený. Někdy začne opět růst, když je znovu navlhčený. Použití dlouhovláknitého a vláknitého rašeliníku je podobné, jako u živého. Navlhčením získá několikanásobně na objemu! Tento rašeliník se používá k vyvazování epifytních druhů orchidejí, stejně tak jako doplněk do substrátu pro vlhkomilné druhy orchidejí. Tento rašeliník lze zakoupit kdekoliv v terarijních potřebách.

 

Perlit

Perlit je pórovitý produkt charakteru drobných kuliček. Vzhledem k pórovitosti je nasákavý, a tím zabezpečuje vzdušnost a zároveň rovnoměrné zásobení vodou. Využívá se pro snadnější zakořeňování mladých rostlin, ale i jako součást substrátů, které vylehčuje a provzdušňuje a zároveň výborně absorbuje vodu. Perlit není obohacen živinami, a tím je  odolný vůči mikroorganismům a plísním, jelikož neobsahuje organické látky.

 

Keramzit, nebo oblázky

Keramzit, nebo oblázky se používají jako drenáž spodní části květináče, přímo s půdním substrátem, nebo k dekoračnímu zakrytí substrátu povrchu květináče. Já ho používám převážně v letním období pod květináče orchidejí. Tento keramzit (oblázky) zaliji vodou, a tím se zvýší vlhkost vzduchu orchidejím, kterou nutně potřebují k životu.